Mūsu kvalitāte

Vistu gaļa no mūsu pašu fermām

No fermas līdz dakšiņai

Tallegg princips “no fermas līdz dakšiņai” balstīts pārliecībā, ka kvalitatīvu gaļu var iegūt tikai no veseliem un spēcīgiem putniem, kas auguši labos apstākļos. Tieši tādēļ Tallegg uzskata, ka ir svarīgi vistas audzēt pašiem. Mūsu cāļi aug īpašās broileru fermās, un katrā augšanas fāzē putnu ēdienkartē ietverta barība, kuras pamatā ir graudaugi, kas audzēti tuvāko reģionu saimniecībās. 

Cāļi tiek audzēti sešās Tallegg broileru fermās. Broileri izaug 37–38 dienās, sasniedzot 2,36 kg svaru. Broileru audzēšanā putnu dzimumam nav nozīmes – vienādi vērtīgi ir gan gailēni, gan vistiņas.

2019.gada pavasarī Pārtikas un veterinārais dienests mūsu vistu audzēšanas sistēmu, kurā netiek izmantotas antibiotikas, novērtēja ar goda zīmi. Tādēļ Tallegg savu svaigo vistu iepakojumus marķē ar atzīmi ”Audzēts bez antibiotikām”.

Tallegg broileriem augt palīdz:

1) Izcilas šķirnes īpašības

Tallegg fermās audzē pasaulē populārāko broileru šķirni – Ross 308. Šī ir īpaši radīta gaļas putnu šķirne, kas tiek augstu vērtēta tiešī stiprās veselības dēļ. Ja salīdzinām fotogrāfijas, kurās attēlotas mūsdienu broileru fermas un vistu fermas pagājušā gadsimta vidū, uzreiz varam pamanīt, ka šodien putni ir daudz lielāki. Tas nav īpaša nobarošanas režīma vai augšanas hormonu lietošanas rezultāts, kā mēdz kļūdaini uzskatīt. Atšķirību pamatā ir mūsdienīgu broileru šķirņu attīstība. Šodien putniem ir blīvāka ķermeņa uzbūve, spēcīgākas kājas, kas spēj noturēt lielāku svaru. Tāpēc putni joprojām var brīvi staigāt, kā tiem tīk.

2) Barība

Tā kā uzturam ir būtiska ietekme uz putnu veselību un, līdz ar to, uz gala produktu, kas nonāk uz patērētāja galda, vistu ēdienkartei jābūt sabalansētai, kvalitatīvai un jāsatur visas nepieciešamās uzturvielas. Var pat teikt, ka putnu barošanai jānotiek saskaņā ar zinātniskajiem pētījumiem. Selekcijas uzņēmumi un pētniecības institūti sniedz detalizēti izstrādātus ieteikumus, kādam jābūt uzturvielu saturam barībā dažādos putna vecuma posmos. Putnu vecumam atbilstoša, kvalitatīva, sabalansēta barība ir priekšnoteikums tam, lai putniem nerastos veselības problēmas. Broileru barību Tallegg ražo sev piederošā rūpnīcā, un lielāko barības daļu veido labība no vietējo zemnieku saimniecībām. Tā kā putniem patīk knābāt graudus, kombinētajai barībai pievieno veselus kviešu graudus. Mūsu putnu ēdienkartē pilnīgi noteikti nav antibiotiku vai augšanas hormonu, jo hormonu lietošana lopu un mājputnu augšanas stimulēšanai Eiropas Savienībā ir stingri aizliegta. Arī uzturā aizliegts lietot tādu mājlopu un putnu gaļu, kuri saņēmuši augšanas hormonus.

3) Dzīves apstākļi

Tāpat kā barībai, arī  putnu dzīves apstākļiem jāatbilst noteiktām un stingrām prasībām. Gaļas putnu šķirnes netiek turētas šauros sprostos. Putni dzīvo plašās telpās, kur var brīvi pastaigāties, izvēcināt spārnus un socializēties ar citām vistām. Tallegg putniem vienmēr pieejams tīrs dzeramais ūdens un kvalitatīva graudu barība. Tallegg putnu novietnēs iekštelpu klimatu un barības padevi kontrolē viedās automātiskās sistēmas. Klimatiskās ierīces nodrošina putnu attīstībai un augšanai nepieciešamo temperatūru, mitrumu un ventilāciju, bet barība un ūdens automātiski nonāk barības un dzēriena traukos. 

4) Miegs

Putnu novietnēs uzstādītais automātiskais miega režīms nodrošina apstākļus, lai 6 stundas diennaktī vistas varētu netraucēti atpūsties.

Putnu veselība un antibiotikas

Atbildīgas putnkopības mērķis ir rūpēties par putnu veselību visā to dzīves garumā, nodrošinot labus turēšanas apstākļus, kvalitatīvu barību un atbilstošus higiēnas un biodrošības noteikumus.

Svarīgi uzsvērt, ka hormonu izmantošana, lai stimulētu augšanu, kā arī antibiotiku lietošana putnu un dzīvnieku slimību profilaksei visā Eiropas Savienībā ir aizliegta.

Antibiotiku lietošana ir atļauta tikai ārstnieciskos nolūkos un tikai pamatojoties uz veterinārārsta diagnozi, kas balstās uz laboratorijas izmeklējumu rezultātiem. Medikamentu lietošana tiek stingri kontrolēta. Daudzu gadu gaitā mēs esam investējuši putnu dzīves apstākļu uzlabošanā, labturībā un biodrošībā, tāpēc vistas Tallegg saimniecībās slimo ļoti reti.

Sociāli atbildīgi uzņēmumi audzējamiem dzīvniekiem un putniem nodrošina pēc iespējas labākus dzīves apstākļus, lai maksimāli samazinātu nepieciešamību pēc ārstēšanas, nevis no tās atteiktos vispār. Ja kāda iemesla dēļ putns tomēr ir saslimis, tas tiks aprūpēts un ārstēts saskaņā ar veterinārārsta noteikto režīmu. Viens no vissvarīgākajiem Tallegg mājputnu audzēšanas pamatprincipiem ir putnu labklājība un veselība. Nepieciešamības gadījumā putns saņems vajadzīgās zāles, bet mēs līdz minimumam esam samazinājuši putnu ārstēšanu ar antibiotikām, vienmēr dodot priekšroku dabiskām alternatīvām.

Gadījumos, kad bijusi nepieciešamība lietot zāles, stingri tiek uzraudzīts periods, kurā putnu nosūta gaļas ražošanai, lai zāļu atliekas nenonāktu patērētāju uzturā. Antibiotikas, kuras lieto cilvēku ārstniecībā un kuras varētu izraisīt rezistences veidošānās risku cilvēkiem, lopkopībā ir daļēji aizliegtas.

2019.gada pavasarī Pārtikas un veterinārais dienests Tallegg vistu audzēšanas sistēmu, kurā netiek izmantotas antibiotikas, novērtēja ar goda zīmi. Tādēļ Tallegg savu svaigo vistu iepakojumus marķē ar atzīmi ”Audzēts bez antibiotikām”.

Vistu veselību Tallegg fermās nodrošina: